09 Nisan 2019, 16:50 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Belediyelerde yeni dönem: Koalisyon yönetimi

Belediyelerde yeni dönem: Koalisyon yönetimi

Hilal Kaplan

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 13674kez okunmuştur

Türk siyasî tarihinde ilklerin yaşandığı bir belediye seçimi geçirdik. Bu ilklerin en önemlisi ise, CHPİyi Parti-Saadet Partisi-HDP dörtlü mekanizmasının belediye meclislerinde oluşturduğu koalisyondu.Malumunuz Kılıçdaroğlu ve Akşener, HDP Eş Başkanları Buldan ve Temelli ile el ele sahneye çıkmak dışında her türlü işbirliği içinde oldular. 


Buldan bu "gizli ama açık" ittifakı şöyle izah etmişti: "Büyükşehir ve bazı ilçelerde adayımız yok diye kimse kaygılanmasın. Sizleri temsil edecek arkadaşlarımız olacak."


Bu açıklama şüphesiz, HDP'nin CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi belediye meclis adayları arasına soktuğu kendi adaylarına işaret ediyordu. Nitekim öyle de oldu. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere artık HDP'nin pek çok kilit ismi büyük şehir ve diğer şehirlerimizin il ve ilçe belediye meclislerinde yetki sahibiler. Güvenlikten ulaşıma değin pek çok konuda karar belirtecekler, adam atayacaklar, Kandil'in emirleri doğrultusunda hareket edecekler.
Buradaki handikaplardan ilki, normalde tek bir parti bünyesinde yarışa girenlerin belediye meclisinde de o partiyi temsil edecek olmasıydı. Ancak şu anda tek ve ortak bir ülke vizyonu olmayan partilerin temsilcileri belediye meclislerinde de koalisyon halinde hareket etmek durumunda kalacak. Başkanlık sistemine geçmeden önceki dönemde şahit olduğumuz koalisyon tablolarını hatırlarsanız, aşağı yukarı ortaya nasıl bir 'bütünlük' tablosu çıkacağını tahayyül edebilirsiniz.


Dahası, Ankara örneğinde çok net gördüğümüz gibi halkın çoğunluğu CHP adayı Yavaş'a oy vermişken, büyükşehir ve ilçe belediye meclisinde ise çoğunluğu AK Parti'ye oy vermiş durumda. 2014 yerel seçimlerine göre Ankara'daki oylarını hem il hem de ilçe bazında ortalama yüzde 5 artıran AK Parti'nin ilçelerdeki başarısı oldukça çarpıcı. Cumhur İttifakı olarak seçime giren AK Parti, Ankara'nın 19 ilçesinde oyların yüzde 50'den fazlasını aldı. Bu ilçelerin 10'unda alınan oy oranı ise yüzde 65'i aştı. Mamak, Altındağ, Keçiören ve Pursaklar gibi ilçelerde ise meclis üyeliklerinin yüzde 85'ini AK Parti kazandı.

yazının devamı


 Çamlıhemşin Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Çamlıhemşin Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]