• 0

14 Temmuz 2018, 21:53 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Organik Yaş çay üreticisi mağdur ediliyor.

Organik Yaş çay üreticisi mağdur ediliyor.

Karadeniz bölgesinin eğimli olan arazi yapısı yüzünden tapularda görünen 1.000 metrekare çay tarlaları yer yer 1.500 metre kareyi bulduğu için verilen kota organik Çay üreticisine yetmiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çaykur ile sözleşmeli olarak organik üretim yapan Çay üreticileri, Çaykur ile imzaladıkları sözleşme gereği farklı bir işletmeye çay satamadıkları için Çaykur’un uyguladığı kota yüzünden çayları ellerinde kaldı.


Karadeniz bölgesinin eğimli olan arazi yapısı yüzünden tapularda görünen 1.000 metrekare çay tarlaları yer yer 1.500 metre kareyi bulduğu için verilen kota organik Çay üreticisine yetmiyor. Organik çay üreticileri Organik Çayda verilen 700 kg çay kotasının 1 ton yapılmasını istiyor. Çaykur’un organik çay üreticileriyle imzaladığı karşılıklı taahhütnameye rağmen, organik yaş çay alımında dekar başına 700 kilogram olarak belirlenen kota üreticiyi mağdur etti.. 

ÇAYKUR BİZE SUÇ İŞLETİYOR.

Üreticiler ile Çaykur arasında yapılan Organik Çay Tarımı Sözleşmesi kapsamında çay tarımında kimyasal gübre kullanımından vazgeçilerek organik üretime geçiş yapıldı. Çaykur, üreticilerle imzaladığı Organik Çay Tarımı Sözleşmesi’nin 5. maddesi (a) bendinde; “Çaykur, hasat edilen organik çay ürününün tamamını satın almayı taahhüt eder” beyanında bulunurken aynı maddenin (f) bendinde ise “Üretici, üretmiş olduğu organik yaş çay ürününün tamamını Çaykur’a satar. Sözleşme devam ettiği müddetçe başka bir firmaya yaş çay ürünü satamaz. Aksi taktirde Çaykur, bu durumun ihlali halinde sözleşmeyi feshederek bu işle ilgili üreticiye yapılmış tüm masrafları geriye tahsil eder” ibaresi yer alıyor.


ORGANİK ÇAY KOTASI EN AZ 1 TON OLMALI


Organik çay üreticisi “Devletin bize organik üretime geçersek çayımızın tamamını alacağı yönündeki taahhüdü hoşumuza gittiği için, bizi özel sektöre boğdurmayacağı için sözleşmeyi kabul ettik. Ama ne yazık  700 kilo kota şartı getirdi. Sözleşmemiz olmasına rağmen çayımızı satamıyoruz. Özele de veremezsin diye taahhütname imzalattırdılar. Biz şimdi çayımızı nereye vereceğiz? Devlet bize çayınızı organik yapın hepsi alacağız siye söz verdi, milletin çayı tarlada kaldı, satamıyor. Özele satamıyoruz, yasak. Devlet verdiği sözü tutsun. Bölgemizin eğimli olan tarla yapısı yüzünden tapularda görünen 1.000 metrekare çay tarlaları yer yer 1.500 metre kareyi bulduğu için verilen kota bize yetmiyor. İyi bakımlı organik çay tarlamızdan 1.100  kilograma kadar çay alıyoruz. Kotamızı 1 ton olarak istiyoruz '' diyerek dert yandılar.


ÇAYKUR İLE ÜRETİCİ ARASINDA İMZALANAN SÖZLEŞME

organik-ureticilerden-kota-tepkisi-3.jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü
Türkşeker paraları ödeyecek! Türkşeker paraları ödeyecek!
Türkşeker, Eylül'den itibaren alımına başlanacak pancar için avans ödemelerine yarından itibaren başlayacak. 180 milyon lira değerindeki ödeme ile

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]