• 0

06 Temmuz 2018, 14:35 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

Kıyamet günü ve Azrail'in ölümü

Kıyamet günü ve Azrail'in ölümü

Azrail’in Ölüm Meleği Seçilmesi, Kıyamet ve Azrail’in Ölümü

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“Külli nefsin zâikatü’l-mevt”, yani “Her nefis ölümü tadacaktır.”  diyor Allah. Melekler bunun üzerine Allah’a “Bizler basit ruhlar değiliz, doğrusu biz ancak halis ruhlarız” dediğinde Allah onlara “Yer yüzünde bulunan her canlı yok olacak” diyor. Melekler “ Bizler yeryüzünde bulunmuyoruz, doğrusu biz ancak semada bulunuruz” dediklerinde Allah tekrar cevap veriyor “O’nun zâtından başka her şey yok olacaktır. Hüküm O’nundur ve siz ancak O’na döndürüleceksiniz.” Melekler bunun üzerine secdeye kapanıp dediler ki “Ebedi ve Tek olan Allah’ı tesbih ederiz.”

***

Hz. İsrafil Sur’unu öttürmeye yaklaşırken ve Kıyamet günü gelip çattığında Allah resulü  “Allah Teala hazretleri ipekten daha yumuşak bir rüzgarı Yemen’den gönderir. Bu rüzgar, kalbinde zerre mikter iman bulunan hiç kimseyi hariç tutmadan hepsinin ruhunu kabzeder.” diyor çünkü “Kıyamet Sadece, Şerir insanların üzerine kopacaktır” diyor.

Allah İsrafil’e Sur’unu üflemesi için emir verdiğinde o gün Allah’ın dilediği kimseler hariç yer ve gök titreyecektir. O gün orada olanları tek bir cümle ile Peygamber efendimiz s.a.v’in ağzından söylemek gerekirse. “Çocuğu olan Anneler çocuğunu unutacaktır”. Düşünün anne kucağındaki bebeği atacak kadar büyük bir felaket belirecektir. Allah merhametini 100 parçaya ayırdı ve 1 parçasını şu anda yaşadığımız tüm canlılara verirken 99 merhametini ise kıyamet gününe saklıyor.

Bu kıyametten sonra dünya 40 yıl boyunca yüzeyinde hiç bir yaşam formu olmaksızın viran bir halde kalacak. Allah’tan başka herkes toprağın altında kalacak. Allah Resulüne Ayette diyor ki ” Resulüm! Sana dağlar hakkında sorarlar. De ki: Rabbim onları ufalayıp savuracak” ve “Böylece yerlerini dümdüz, bomboş bırakacaktır. Orada ne bir iniş, ne de bir yokuş görebileceksiniz” diye buyuruyor. Anlayacağınız dünya tamamen bir düzlük haline getirilecektir. Sonra Allah hazreti Azrail’i yanına çağıracak ve “Ey Azrail yaratılanlar arasında kim hayatta kaldı ?” diye soracak. Azrail bunun üzerine İnsanların öldüğünü, Cinlerin öldüğünü, Meleklerin öldüğünü, İnsanların öldüğünü, yerde ve gökte yaşayan ne varsa öldüğünü söyleyecektir. Allah tekrar soracak “Ey Azrail yarattıklarım arasında kimler hayatta kaldı” Azrail cevap verecek “Cebrail, Mikail, İsrafil ve karşında duran kulun dışında kimse kalmadı” Allah emredecek “Cebrail’in ruhunu kabzet ey ölüm meleği” bunun üzerine Azrail, Cebrail’in ruhunu kabzedecek ve Allah’ın huzuruna çıkacak. Allah o’na Mikail’in ve İsrafil’in de ruhunu kabzetmesini söyleyecek. Azrail bu emride yerine getirdiğinde Allah’ın karşısına çıkacak…

***

Allah Cebrail’i yeryüzüne gönderiyor ve bir parça toprak getirmesi istiyor. Cebrail (a.s) da yeryüzünden toprak almak isteyince, yeryüzü toprağının alınmaması için Allah’a sığınıyor. Bunun üzerine Cebrail merhamet edip toprağa dokunmuyor ve Allah’ın huzuruna çıkıyor. Ardından Allah Mikail (a.s)’ı gönderiyor ve yerüyüzü yine Allaha sığınınca Mikail de merhamet edip almadan çıkıyor. Allah İsrafil (a.s)’ı gönderdiğinde aynı şey İsrafil’in de başına geliyor ve merhamet edip almadan dönüyor. Bunun üzerine Allah Azrail’i gönderiyor. Toprak kendisine dokunmaması için Allah’a sığınıyor fakat Azrail buna kulak asmayıp bir parça toprağı Allah’a götürüyor.

Allah Teala, Azrail’e:
– yer, senden çekinmedi mi? diye sormuş. Azrail de:
– evet çekindi, demiş. sonra yüce Allah:
– arkadaşlarının ona merhamet ettikleri gibi sen de yere merhamet edeydin, buyurmuş. Azrail de:
– Ya Rab! sana itaat etmekliğim, ona merhamet etmekliğimden bana daha lüzumludur, demiş. bunun üzerine Allah Teala:
– artık git. sen ölüm meleğisin. onların canlarını almak üzere seni vazifeli kıldım, buyurunca Azrail ağlamaya başlamış. sonra Allah Teala:
– seni ağlatan nedir? diye sormuş. Azrail de:
– ey rabbim! şüphesiz ki, sen bu halkdan peygamberler, temiz evliyalar, ve resuller yaratacaksın ve muhakkak ki sen, kandilerine ölümden daha kötü, daha fena bir şey olmayan bir ahali yaratacaksın. sonra onlar beni tanıdıkları zaman bana öfkelenerek bana söğüp sayacaklar, demiş. yüce Allah da:
– ben ölüm için hastalıklar, sebepler ve ağrılar yaratacağım ki, onlar bu ağrı ve sancılardan dolayı seni hatırlamayacaklar bile, buyurmuş… (hadis)

kaynak: ölüm, kıyamet, ahiret ve ahir zaman alametleri. (İmam Şa’rani)

***

3 büyük meleğin de canını kabzeden Azrail Allah’ın huzuruna çıktığında Allah O’na tekrar soracak “Ey Azrail ! Yarattıklarım arasında kimler hayatta kaldı” Azrail sadece kendisinin kaldığını belirtecek ve Allah Azrail’e şu emri verecek :

“ÖL ! EY ÖLÜM MELEĞİ”

Azrail Ölümü tadarken Allah’a son sözünü diyecek “Ey Azamet ve İzzet sahibi Rabbim. Eğer ölüm sarhoşluğunun bu kadar can yakıcı olduğunu bilseydim, Sen’den kullarının ruhlarını kabzettiğim için af dilerdim”

ve Azrail’de ölür. Allah tek başına kalır. Bütün Kainatta Allah’tan başka hiç bir varlık kalmamıştır. Ne bir Melek, Ne bir canlı.  Allah dünyaya dönüp bakar. Dünya tam bir harabe içindedir. Taş üstünde taş kalmamış ne iniş ne de çıkışlı bir yol kalmıştır. Ve der ki “Ey Dünya ! Nehirlerin nerede ? Ağaçların nerede ? Denizlerin nerede ? Sarayların nerede ? Kralların ve Kralların çocukları nerede ? Benim çeşitli nimetlerimle yaşayan fakat benden başkasına ibadet edenler nerede ?”

“Bugün Hükümranlık Kimindir ?” (Mümin 40:16)

Kaynaklar:

Azrail’in ölüm meleği seçilmesi hakkında Bihar’ul envar kitabında bahsediyor.

Azrailin ölümü hakkında Muslim, İman 185
zaten her nefis ölümü tadacaktır ayetini biliyorsunuzdur burada Azrail’in de öleceği ortada.
Azrailin bu ölüm olayını ise İmam Gazali Kalplerin Keşfi kitabında yazıyor.

Dünyanın yok oluşuna gelince Ta-Ha suresi dümdüz olacağını söylüyor
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]