• 0

03 Temmuz 2018, 22:42 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

ÇAYKUR'dan Acele Etmeyin Uyarısı!

ÇAYKUR'dan Acele Etmeyin Uyarısı!

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, ikinci sürgün yaş çay alımı hakkında açıklamalarda bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Alim, bir acelecilik olmadıktan sonra çay alımları rutin bir şekilde devam edeceğini söyleyerek üreticilere acele etmeyin mesajı verdi.

ÇAYKUR 25 Nisan'da başlayan birinci sürgünde toplamda 217 bin 500 ton yaş çay alımı gerçekleştirdi. 19 Haziran itibari ile ikinci sürgün yaş çay alımları başlatıldı. ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim devam eden ikinci yaş çay sürgünü hakkında açıklamalarda bulundu.

İkinci sürgünün başlangıcı olan 19 Haziran tarihinden itibaren çay alımlarını sürdürdüklerini belirten Alim, "Arada seçim dolayısıyla bir günlük bir ara verdik. Bu süreç içerisinde en düşük kontenjanımız 20 kilogram oldu. Genelde günlük 20 ile 30 ton arası çay alımları yapıyoruz. 40 tona çıktığımız yerlerde oluyor. Bir acelecilik olmadıktan sonra çay alımları rutin bir şekilde devam ediyor." dedi.

‘İKİNCİ SÜRGÜNDE VERİM KAYBI OLUYOR’

Alim, ikinci yaş çay sürgün döneminin işleme konusunda özellikle iklim koşulları nedeniyle yıllardan beri süre gelen bir sıkıntı olarak verim kaybına neden olduğunu söyleyerek, "Özellikle bu sürgün zamanında havanın boğuk ve rutubetli olması makinelerde bir verim kaybı meydana getiriyor. Sıcak havalar insanlarda olduğu gibi makinelerde de bir düşmeye neden oluyor." diye konuştu.

‘KOTAMIZ ORTALAMANIN ÜZERİNDE’

İkinci sürgünde uygulanan günlük kota hakkında ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim şu ifadeleri kullandı: "Birinci sürgünde günlük kotamız 575 kiloydu bu sürgünde 500 kilo olarak belirledik. Arada değişen pek durum yok sadece küsuratı kaldırdık. Bizim ortalama bir dönümde aldığımız verim 575 kilodur. Biz birinci sürgünde bunun tamamını koyduk. İkinci sürgünde 75 kilo düşürdük. Çoğu yerlerde çay verimliliği 500 kilonun altındadır. İkinci sürgünde vermiş olduğumuz kota yine de ortalamanın üstündedir."
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü
İşsiz anneye 2 bin 420 lira İşsiz anneye 2 bin 420 lira
Kadın istihdamının artırılması için İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programları’na katılan annelere, günlük 77 lira 70 kuruş cep harçlığı ve aylık 400 lira çocuk

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]