• 0

30 Haziran 2018, 07:05 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Organikte İlk Sürgünde 12 Bin Ton Hasat

Organikte İlk Sürgünde 12 Bin Ton Hasat

DOĞU Karadeniz’de 4 ilde tarımı yapılan yaş çayda 11 bin 775 üretici 38 bin 380 dekar alanda organik çay üretimi yapıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bölgede ilk sürgün kampanya döneminde 12 bin 261 ton organik çay hasadı yapıldı. ÇAYKUR’un rakipsiz ürün ve sağlıklı bir tarım hedefi ile hayata geçirdiği ‘Organik Çay‘ üretim projesinde kimyasal gübrenin zararlarının görülmesi ile oluaşn bilinçle organik çay tarımında kısa bir zamanda önemli bir yol kat edildi.

Bölgede başarılı uygulama örneklerini gören üreticiler organik üretime geçme eğilimleri arttı. Bugün bölgede 38 bin 380 dekar alanda 11 bin 775 üretici ile organik çay üretimi yapılıyor.

Yapılan araştırmalar kullanılan kimyasal gübre atıklarının zamanla toprağı sertleştirmeye başladığı, asit oranını yükselttiği, tuzluluğunu artırdığı belirlendi.

Organik çay tarımının artık bir gereklilik olduğunu gören ÇAYKUR, 2007 yılında Ulusal Organik Çay Projesi’ni başlattı. ÇAYKUR ekipleri organik çay tarımını, bu tarımın olumlu etkilerini anlatmak için köy köy dolaştı, üreticileri tek tek bilgilendirdi.

2007 yılında 135 çay üreticisi organik tarıma başladı. Her yıl artırılan üretici sayısı 11 bin 775 oldu. 38 bin 380 dekar alanda organik tarım yapan çay üreticisi bu yıl 1’inci sürgünde 12 bin 261 ton organik çay hasat edildi.

2016 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Pazar Ziraat Fakültesi koordinasyonunda Çaykur, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İl Tarım Müdürlüğü, kooperatifler, ziraat odaları, mühendisler odası gibi çay sektörünün tüm paydaşların işin içinde olduğu bir proje ile 22 firmanın organik gübre ürünleri değişik bölgelerdeki çay bahçelerinde uygulamalı olarak denendi.Bu denemeler sonucunda bazı firmalar kimyasal gübreye eşdeğer, hatta bazıları kimyasal gübrenin üzerinde ürün hasadı gerçekleştirdi.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü
İşsiz anneye 2 bin 420 lira İşsiz anneye 2 bin 420 lira
Kadın istihdamının artırılması için İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programları’na katılan annelere, günlük 77 lira 70 kuruş cep harçlığı ve aylık 400 lira çocuk

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]