• 0

29 Haziran 2018, 16:15 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Rize Milletvekilleri TBMM'ye Kayıtlarını Yaptırdı

Rize Milletvekilleri TBMM'ye Kayıtlarını Yaptırdı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı ile Rize Milletvekilleri Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Muhammed Avcı, TBMM’ye kayıtlarını yaptırdı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde AK Parti’den Rize Milletvekili seçilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Muhammed Avcı, Meclise gelerek kayıtlarını yaptırdı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize'deki toplam 3 milletvekilini de AK Parti'nin kazandığını anımsattı. Yazıcı, "Cumhurbaşkanımızın Mecliste yemin edip göreve başlayacağı ana kadar bu yetki kararnamesine dayalı KHK çıkarma yetkisi Bakanlar Kurulunda." dedi.

Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Türkiye'de bu seçimlerle, içeride ve dışarıda hesabı olanların, farklı beklenti içinde bulunanların hesabını yeniden gözden geçirmelerine vesile olacak bir sonucun ortaya çıktığını belirtti.

Milletin ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçtiğini, AK Parti'yi de güçlü bir şekilde parlamentoya gönderdiğini ifade eden Yazıcı, yeni sürecin, ülke ve millet için hayırlı olmasını diledi.

Ülkenin ve bayrağın herkese ait olduğunu ifade eden Yazıcı, "Bu hassasiyet içerisinde gerçekten 'Durmak yok yola devam.' sloganımızın içerisinde koşturmaya, çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakanlar Kurulu'nun KHK çıkarma yetkisine ilişkin soru üzerine Yazıcı şunları söyledi: "Türkiye bir hukuk devleti. Meclis, seçim dolayısıyla tatile girmeden önce çıkartılan yetki kararnamesi ile Bakanlar Kuruluna bu alanları, uyarlama alanlarını düzenleme, geçiş prosedürlerini sağlamak üzere yetki vermiştir. Bunun süresi belli, kaç tane kararname çıkartabileceği belli; birden fazla kararname çıkartabilir. Cumhurbaşkanımızın Mecliste yemin edip göreve başlayacağı ana kadar bu yetki kararnamesine dayalı KHK çıkarma yetkisi Bakanlar Kurulunda. Onun üzerinde çalışılıyor. Dolayısıyla sonuçları hep birlikte göreceğiz."

"Kararnameler ne zaman çıkar?" şeklindeki soruya da Yazıcı, "En son o süreye kadar. 'Şu tarih' diye bir takvim vermek söz konusu değil. Ama en son Sayın Cumhurbaşkanımızın Erdoğan'ın yemin edip göreve başlayacağı ana kadar KHK çıkarma yetkisi Bakanlar Kuruluna aittir." karşılığını verdi.

-OHAL

OHAL'in kaldırılması konusunda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, bazı yasal düzenlemelerle birlikte "evet" dediği yönünde haberlere ilişkin Yazıcı, şunları kaydetti: "Bahçeli'nin ne dediği konusunda bir bilgi sahibi değilim. OHAL tercih edilen bir yönetim biçimi değil ama anayasal bir müessesedir.

OHAL'i gerekli kılan koşulları, her Türk vatandaşının unutmaması gerekir. 15 Temmuz 2016 alçak darbe teşebbüsünden 5 gün sonra yani 20 Temmuz'da Türkiye FETÖ, PKK, DHKP-C gibi Türkiye'ye musallat olmuş terör örgütleriyle daha etkin mücadele etmek bakımından, OHAL yönetimine geçişi sağlamış ve etkin mücadelede de gerçekleştiriyoruz. Birtakım terörist odaklara finansal kaynak sağlayan belediyeler, kurumlar, müesseseler OHAL kapsamımdaki kararnamelerle devre dışı bırakılmıştır. Bunlar önemli kazanımlar. Dolayısıyla var eden sebeplerin ortadan kalkıp kalkmadığı konusunda, mütehassıs kurum Milli Güvenlik Kurulu, Bakanlar Kurulu'dur. Şimdi ise Cumhurbaşkanlığıdır. Yürütme yetki ve görevini kullanacak olan cumhurbaşkanlığıdır, başkanlıktır. Dolayısıyla onlar değerlendirecek ve o değerlendirme çerçevesinde işlem yapılacak. Elbetteki hükümet, yürütme erki, kimi kurum ve STK'lerden gelen talepleri, bu konuda karar verirken dikkate alacak diye düşünüyorum. "

OHAL kalktıktan sonra terörle mücadele için yeni bir düzenleme olup olmayacağına ilişkin soruya karşılık da Yazıcı, "Zaten terörle mücadele, terörist unsurlarla mücadele bizim mevzuatımızda çok ayrıksı düzenlemeler var, bunlara takviye edilir mi edilmez mi, o da o öneri kapsamında değerlendirilecek hususlardır." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Yazıcı, "Bu konuşulur. Bugün partimizin Merkez Karar Yönetimi Kurulu toplantısı var. Bizim içimizden bir arkadaş, bakan düzeyinde, söylediği ortam, hangi olayla ilgili bunları ifade ettiğini de değerlendirme yaparken dikkate almak gerekir. Dolayısıyla hem siyasal hem demokratik kriterler açısından bunu konuşur, değerlendiririz." ifadesini kullandı.

hayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(1).jpg

Bakan Bak ise her seçimde birinci olduklarını ve Rize'de AK Parti'nin 3-0 kazandığını, hemşehrilerine teşekkür ettiklerini belirterek, Rize'nin evladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda seçilmesinden gurur duyduklarını söyledi.

Yeni dönemin hayırlı olmasını dileyen Bak, milletin gönlünde taht kurmuş bir liderin yeniden seçildiğini ifade ederek, tüm oyunlara, çabalara rağmen bir araya gelen milletin, tüm dünyaya, "Biz gönülden sevdiğimiz ve ülkemizin gelişmesine büyük hizmet yapacak Recep Tayyip Erdoğan'ı destekliyoruz. Onunla beraber Türkiye'nin şahlanacağına inanıyoruz." dediğini kaydetti.

Bak, AK Parti'nin, ülkenin büyümesi ve gelişmesi için çalışmaya devam edeceğini, ülkenin gelecekte büyük sıçramalar yapacağına inandığını bildirdi.

Milletin sağ duyudan, ülkenin gelişmesinden, büyümesinden yana bir karar verdiğini dile getiren Bak, son sözü milletin söylediğini vurguladı.

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı da Rizelilere teşekkür ederek, yeni dönemin ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Yazıcı, gazetecilere ve Meclis personeline Rize çayı ikram etti.

hayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(5).jpghayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(3).jpghayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(4).jpghayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(2).jpg

hayati-yazici-ile-genclik-ve-spor-bakani-osman-askin-bak-ve-ak-parti-rize-milletvekili-muhammed-avci,-meclise-gelerek-kayitlarini-yaptirdi-(6).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]