• 0

17 Haziran 2018, 21:25 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

24. Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali

24. Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde 24. Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali gerçekleştirildi. Düzenlenen boğa güreşlerine bu yıl çevre illerden hastalık dolayısıyla boğa çağrılmadı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ayder Yaylası Galer Düzü mevkisinde düzenlenen festival kapsamında ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde boğa güreşleri yapıldı.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 1

Rize'den toplam 47 boğanın yarıştığı ve heyecanlı anların yaşandığı güreşleri, yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 2

Güreşlerde dereceye giren boğaların sahiplerine 50 bin lira para ödülü dağıtıldı.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 3

Güreşleri izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, gazetecilere yaptığı açıklamada, 24. Çamlıhemşin Ayder Kültür, Sanat ve Doğa Festivali'nin yöre için önemli bir gelenek olduğunu söyledi.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 10

Boğaların, yayla yolculuğu öncesinde bir alanda toplandığını anlatan Bak, "Boğalar arasında yaylalara çıkmadan önce kimin lider olacağına karar verilmesi lazım. Bir anlamda bu alanlar boğaların birbirini gördükleri, tarttıkları alan. Sahipleri tarafından korunarak bütün boğalar bu alanda bir araya geliyor. Bir anlamda barış ortamı. Artvin ve Rize'nin önemli bir geleneği." dedi.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 11

Bakan Bak, bölgenin güzelliklerinin ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, insanların doğal yaşamı sevdiklerini ifade etti.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 13

Kültürlerin önemine işaret eden Bak, "Yaylacılığın, kültürümüzün ve hayvancılığın yaşatılması açısından çok önemli bir etkinlik. Kültürlerin yaşatılması için destek veriyoruz. İnsanlarımız bölgeye gelerek kültürümüzün yanında doğal güzellikleri de görüyor." diye konuştu.

Rize’de boğalar kıyasıya yarıştı galerisi resim 4

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da etkinliğin yıllara dayanan bir gelenek olduğunu kaydederek, vatandaşların yağışa rağmen önemli bir katılım gösterdiğini söyledi.

Çamlıhemşin’in Dikkaya köyünden boğasını güreşmeye getiren Muhammet Kesici isimli boğa sahibi boğasına verdiği yemi bir çok kişinin eleştirdiğini fakat boğasının kendisi için çok değerli olduğunu dile getirerek, "Boğam güreşiyor hak ediyor kuru üzüm yiyor, kardeşimde çalışsın kazansın yesin" ifadelerini kullandı. Kesici, "Boğamızın babası eski şampiyonlardan. Yaşadığımız bir talihsizlik sonucu kesmek zorunda kaldık. Şimdi de onun yavrusunu denemek amaçlı getirdik ama umduğumuzdan daha da iyi çıktı. İlerleyen yıllarda babasının kaldığı yerden birinciliğe devam edeceğiz inşallah" dedi. 

Boğasına yaptığı spordan yedirdiği yemeğe kadar farklı bir özen gösterdiğini dile getiren Kesici, "Değişik türde yemler veriyoruz. Kuru üzüm, fındık içi, incir, bal, pekmez gibi şeyler veriyorum. İnsanlar kardeşinize çocuğunuza yedirmediğiniz şeyleri hayvana neden yediriyorsunuz diyor ama biz de bu hayvanı çok seviyoruz. Bir çocuk kadar sevgisi var” şeklinde konuştu. 

"Aslında yanlış bir algı var bu algıyı değiştirmemiz gerek" 

Boğa güreşlerinin yanlış anlaşıldığını, boğaların birbirine zarar verdiğinin düşünülmesinin kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, "Aslında yanlış bir algı var bu algıyı değiştirmemiz gerek. Burada hiç kimse boğalarını dövüştürmüyor güreştiriyor ve barıştırıyorlar. Şimdi bu şenliklerimizden sonra sahipleri boğaları çıkartıp dağa bırakacak. Merada, yaylada, dağda boğalar 2 ay boyunca bırakılır, orada boğalar doğal yaşama alanlarında çobansız dolaşırlar. Orada kaldıkları zaman koloni halinde yaşadıkları için aralarından bir tanesini lider seçerler. O lideri seçerken güreşerek seçerler fakat kesinlikle boğalar birbirlerine zarar vermezler. Bu gelenek eskiden beri devam eden bir gelenektir. Bizde bunun bu yıl 24’üncüsünü, organize olarak düzenliyoruz. Bu artık bir kültür olduğu için bölge halkı bu güreşlere çok ilgi duyar. Mesela ben çocukken amcam gurbetten gelsin bize hediye getirsin diye beklerdim ama o gelirken ahırdaki boğaya kuru üzüm getirirdi” ifadelerini kullandı. 
Bazı illerde büyük baş hayvanların yakalandığı bir hastalıktan dolayı, hastalığın Rize’ye bulaşmasından endişe ettikleri için çevre illerden boğaların katılmasına müsaade edemediklerini dile getiren Haşimoğlu, bölgenin boğalarının barışması için bu güreşlerin gerekli olduğunu, bu yüzden organizasyonu iptal edemediklerini sözlerine ekledi. Başkan Haşimoğlu, "Gerçekten bu konuda çok üzgünüz. Hele o çevre illerde itlaf edilmek zorunda kalınan hayvanlara çok üzülüyoruz. Bir hayvan nasıl büyütülür, o hale getirilir biz iyi biliyoruz, insanların o emekleri zayi oluyor. İnşallah bir an önce karantinada olan o hayvanlar da kurtulur. Bu yüzden düzenlediğimiz bu etkinlikte oradan gelebilecek hastalıklar noktasında tedbir almak için, bu yıl çevre illerden boğa almama kararı aldık. Tamamıyla iptal edemezdik çünkü burada ki boğalar yaylalara çıkacak barışmaları lazım" dedi. 

Festivale katılan dağcılar, alandaki kayalara asılı 70 metrekarelik Türk bayrağını yenisiyle değiştirdi.

Festivale, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi ile çok sayıda vatandaş katıldı.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü
Rize, EMITT Fuarında Görücüye Çıktı Rize, EMITT Fuarında Görücüye Çıktı
Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]