• 0

14 Nisan 2018, 20:50 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

İstilacı Kelebek İle Mücadele Sürüyor

İstilacı Kelebek İle Mücadele Sürüyor

Doğu Karadeniz’de 2007 yılından itibaren görülmeye başlayan ve son yıllarda sayısı gittikçe artan ‘Ricania Simulans’ adlı kelebek türü böcek ile mücadele çalışmaları sürüyor. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 3 yıl sürecek yeni bir çalışma başlatıldığını ve bunun neticesinde ortaya çıkacak raporlara göre çalışmalar yapacaklarını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bölgede 2007 yılından sonra görülmeye başlanan ve birkaç yıldır çoğalan, ‘Ricania simulans’ adlı kelebek türü böcek bölgedeki tarım
ürünlerini tehdit etmeye başladı. Vücutları genellikle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde hızla zıplayabilen kelebeklerin özellikle suyunu emdikleri sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden olduğu belirlendi.

Çay ve fındık bitkisindeki suyun emilip kurumasına da yol açmasından endişe edilen zararlı kelebeklerle ilgili mücadele çalışmaları başladı. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, istilacı kelebek türü ile ilgili yaptıkları mücadeleler hakkında şu bilgileri verdi: “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ortak çalışma yaptık.

7 senelik bir araştırma neticesinde bize ulaştırılan raporu üniversite ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ilettik. Bakanlıktan gelen 30 kişilik heyet yeni bir çalışma başlattı ve bu çalışma 3 yıl sürecek. Şuan Çaykur ile Bornova Araştırma Enstitüsü beraber çalışmaları yürütüyor. Kelebekin sayısı her yıl giderek artıyor. Ben bizzat kendi bahçeme bu yıl fasülye ekmemeyi düşünüyorum. Çünkü fasülyelere çok geliyorlar, belki bir nebze bu sayede azaltabiliriz.

Bunun yanında sadece fasülyeye değil, yeşil olan tüm bitkilere dadanıp suyunu emiyorlar.” Ziraat Odası olarak görevlerinin halk ile devlet arasında bir köprü oluşturmak olduğunu belirten Paliç, “Bizim görevimiz denileni yapmak ve bunu halka duyurmaktır. Biz halk ile devlet arasında bir köprüyüz. Ziraat Odalarının kanunu budur. Vatandaşlara, şu ilacı kullan, şu yolu dene gibi söylemlerde bulunma yetkisine sahip değiliz. Oluşabilecek herhangi bir aksaklıktan doğacak sorumluluğu biz taşıyamayız. Biz araştırmaların sonunda ortaya çıkan rapor doğrultusunda çalışmalar yapacağız.” ifadelerini kullandı.

RİCANİA SİMULANS
Kafkaslarda yer alan Gürcistan üzerinden 2007 yılında Doğu Karadeniz’e gelen Ricania Simulans adlı canlı türü, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun’da yayılma sağladı. Bölgedeson birkaç yıldır çoğalan, ‘Ricania simulans’ adlı kelebek türü böcek suyunu emdiği sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden oluyor. Son yıllarda yayılma alanın daha da geliştiren tür Karadeniz sahili boyunca Samsun’a kadar ulaştı. Ayrıca Trakya bölgesinde Bulgaristan üzerinden İstanbul ve Sakarya’ya kadar yayılarak Marmara Bölgesi’nde de görülmeye başlandı. Mayıs ayında ergin öncesi dönemde tüylü bir yapıda olan bireyler, Temmuz ayının başından itibaren ergin dönemine ulaşıyor. Bu dönemde beslenme aktivitelerini azaltıp, yumurtlama aktivitelerini arttırıyor.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]