• 0

10 Nisan 2018, 21:39 - Anasayfa // EĞİTİM Haberi yazdır

Rize'de Öğrencilere Diyabet Eğitimleri Verildi

Rize'de Öğrencilere Diyabet Eğitimleri Verildi

Rize’de, “Okulda Diyabet Programı” kapsamında öğrencilere diyabet eğitimleri verildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürütülmekte olan “Okulda Diyabet Programı” protokolü kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından diyabetli öğrencilerin bulunduğu okullar ziyaret edilerek diyabet farkındalık eğitimleri verildi.

Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, toplamda 569 öğrenci, 71 öğretmen ve velinin katılımıyla gerçekleşen eğitimlere Eğitim-Öğretim dönemi boyunca devam edileceği ifade edilerek, kentte diyabetli öğrencilerin bulunduğu toplam 37 okulda eğitimlerin tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.

rize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(3).jpg

Diyabetin son çeyrek yüzyılda küresel biçimde tüm dünyada artış göstermiş ve özellikle gelişmekte olan toplumlarda salgın boyutuna vardığı ifade edilen açıklamada, "Hasta, ailesi, toplum ve ulusal ekonomi üzerinde büyük yük oluşturan diyabet, aslında büyük ölçüde önlenebilir veya en azından geciktirilebilir bir sorundur.

Bir yandan yaşam süresinin uzaması sonucu toplumun yaşlanması, diğer yandan hareketsizlik ve sağlıksız beslenmeye yol açan yaşam tarzının benimsenmesi sebebiyle ülkemiz de diyabet salgınına maruz kalmış ve diyabet, günümüzde toplumun %15’ini, bir başka deyişle 8 milyon bireyi ilgilendiren bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.

1997-1998 yıllarında Türkiye genelinde yapılan “Türkiye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması (TURDEP-I)” toplumunda diyabet prevalansının %7.2 olduğunu göstermiştir.

TURDEP-I’den yaklaşık 12 yıl sonra aynı merkezlerde yapılan “Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması (TURDEP-II)”na göre diyabet prevalansının 12 yılda %90 oranında artarak %13.7’ye ulaştığı görülmüştür." denildi.

rize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(7).jpgrize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(1).jpgrize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(2).jpgrize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(6).jpg

rize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(4).jpgrize’de-ogrencilere-diyabet-egitimleri-verildi-(5).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EĞİTİM Haberleri

Tümü

ANKET

YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]