• 0

11 Mart 2018, 13:42 - Anasayfa // MEDYADAN Haberi yazdır

İlk Müslümanlar bunu nasıl çözdüler?

İlk Müslümanlar bunu nasıl çözdüler?

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında yaptığı panelde "İslam'da usul ve önemi" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmasının ilk kısmını usulün bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan sorunlara ayırırken ikinci kısmında usulün ortaya çıkışına ayırdı. Konuşmasına devam eden Görmez özetle şunları söyledi:

İlk usulün nasıl ortaya çıktığını tespit etmek gerekir. İslam’ın bidayetinde bu sorunuMüslümanlar nasıl çözdüler?

Hz. Peygamber (sav) döneminde, sahabe ve tabiin döneminde yazılı bir usule ihtiyaç yoktu. Her ne sorulacaksa Peygamberimiz ve sahabeye doğrudan soruluyordu. Yani yaşayan bir usul vardı. Hz. Osman’ın katli ile başlayan büyük fitne ve devam eden hadiseler Müslümanları etkisi altına aldı.

10 binlik Medine’den İmparatorluklara ulaşıldı. Arap dili bozulmaya başladı. Hadis uydurma hareketi doğdu. İçtihatlar nassların önüne geçmeye başladı.

Usulsüzlüklerin büyük bir kısmı tabiun döneminde ortaya çıkmaya başladı. İlk Müslümanlar bunu nasıl çözdüler?

Bizim için ilk Müslümanların bu çözüm metodu bizim için önemlidir.

Dini metinlerin karşı karşıya bulunduğu üç büyük tahrif vardır: Aşırıların tahrifi. Bozguncuların tahrifi. Cahillerin yorumları.

Bu üç tehlikeden dini metinleri koruyarak dinihaber.com sonraki nesillere aktarmak İslam alimlerinin çabasıyla olmuştur.

Peki bunu kim yapmalı denildiğinde ise üç tabaka karşımıza çıktı: Amir, umera ve ehli beyt…

Ama o büyük müçtehitler dediler ki: Bunu ancak amiri, ümerayı da bağlayacak usuller bunu gerçekleştirebilir, denilerek ilk usul çalışmaları başladı.

İstinbat usulü ve içtihat usulü olmak üzere ilk olarak iki usul ortaya çıktı.

İstinbat ve içtihat usulünü ortaya koyma konusunda üç görüş ortaya çıktı: Umera, ulema ve ehli beyt. Umera ve ulema arasında çıkan ihtilafın sebebi budur. Zaten ehli beyt diyenler başka bir tarafa savruldular.

O dönemde ağır ağır Tefsirden fıkha tüm ilimler ortaya çıktı. Bu gün bizi kuşatan bu sorunlardan çıkış yolunun usule dönmekten geçtiğini belirteyim.

Nass olmayan konulardan istinbat konusunda iki görüş ortaya çıktı. Ehli Rey ve Ehli Eser.

Hayattan nassa doğru giden yaşanan bir din vardır. Yaşanan bir dini hareketten nassa yaklaşan bir medot ortaya çıkar ki buna fıkıhçıların metodu denir. Nassdan yaşanana giden kelamcılar metodu ile her iki usulü birleştiren metod gelişir.” şeklinde açıklamalar yapan Görmez, tabiin döneminden günümüze gelişen İslami metodolojiyi özetledi.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer MEDYADAN Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

KEVSER YAPI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]