• 0

18 Ağustos 2019, 08:58 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

Ayder'deki Salıncakların Kaldırılması İçin 15 Gün süre Verildi

Ayder'deki Salıncakların Kaldırılması İçin 15 Gün süre Verildi

Son dönemde yapılaşmanın arttığı ve son olarak görüntü kirliliğine neden olan salıncaklar nedeniyle gündeme gelen Ayder Yaylası için önemli bir karar alındı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kaynak : DHA

Rize’nin doğal güzelliği ile bilinen ancak son dönemdeki yapılaşma nedeniyle doğal güzelliği tehlikede olan Ayder Yaylası’nda, görüntü kirliliğine yol açan salıncakların kaldırılması için sahiplerine 1 Eylül’e kadar süre verildi.

1994 yılında milli park, 1997 yılında ise doğal sit alanı ilan edilen Ayder Yaylası’nı geçtiğimiz ay ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, görüntü kirliliğine yol açan salıncakların kaldırılması için talimat vermiş ve bunun üzerine Rize Valiliği harekete geçti. Valilik tarafından salıncak sahiplerine uyarı gönderildi ve salıncakların 1 Eylül’e kadar toplanması istendi. Yapılacak çalışmaların ardından yaylanın orta alanının kamulaştırılacağı ve bu bölgeye herhangi bir yapı inşa edilmeyeceği belirtildi.

Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, oluşan görüntü kirliliğine izin vermeyeceklerini ve Ayder Yaylası’nın doğal güzelliğini koruyacaklarını “Salıncakların bulunduğu nokta Ayder’in gözbebeği, ciğeri. Bu noktayı yeniden eski günlerdeki haline kavuşturacağız” sözleriyle dile getirdi.

Özellikle turizm merkezi ilan edildikten sonra yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığı Ayder Yaylası dağınık yapılaşma sonucunda doğal güzelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Çevreye karşı duyarlı insanlar, özellikle sosyal medyada Ayder Yaylası’nda yaşanan sorunları gözler önüne sermiş ve bunun üzerine gerekli adımlar atılmaya başlanmıştı.

çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

SEYİRTEPE OTEL/ Yakında ...

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]