• 0

26 Ocak 2019, 10:59 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

Rize'de Doğu Türkistan protestosu

Rize'de Doğu Türkistan protestosu

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’ne yapılan zulüm Rize’de protesto edildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı zulmü protesto etmek için bir grup vatandaş Rize Sahil Camii'nde bir araya geldi. Kılınan cuma namazının ardından açtıkları "Zulme sessiz kalma, Doğu Türkistan kan ağlıyor" yazılı pankartla yürüyüşe geçen grup, sloganlar atarak Uygur Türkleri'ne yönelik asimile çalışmalarını protesto etti. Merkez Tucuoğlu Memişağa Parkı'nda son bulan yürüyüşün ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Grup adına konuşma yapan Ömer Abacı, herkesi zulme karşı birlik olmaya çağırarak, "Kızıl Çin tarafından asimile edilmek istenilen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin aile birlikleri bozulmaktadır. Müslüman Türk aileleri içerisinde Çinli erkekler yetişmekte, Müslüman Türk erkekleri kamplarda toplanmaktadır. Bilinçli olarak yapılan bu politikalara karşı bütün dünya sessiz kalmaktadır. 18 Kasım 1884 tarihinde katil Çin Devletleri tarafından işgal edilen ata topraklarımızda o günden bu güne soydaşlarımız Uygur Türklerine zulüm etmektedir" dedi.

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'nin İslami vazifelerini yerine getiremediklerini dile getiren Abacı, "İslam'ın gerekleri olan oruç tutmaları, namaz kılmaları, Kur'an okumaları yasaklanmaktadır. Dillerini unutmaları için çeşitli politikalar izlenmektedir. Bu sebeple Doğu Türkistan kan ağlıyor. Ben İslam Örgütü Konferansına ve Arap Birliğine sesleniyorum. Bizler Ortadoğu'daki gelişmelere sessiz kalmıyoruz. Sizler de Doğu Türkistan'daki konularda sokaklara dökülmelisiniz. Doğu Türkistan'da öldürülen bir kadın, Şam'da, İstanbul'da ve Bağdat'ta öldürülmüştür" ifadelerini kullandı.

Protesto gösterisi basın açıklamasının ardından sona erdi.

rizede-dogu-turkistan-protestosu-(4).jpgrizede-dogu-turkistan-protestosu-(4).jpgrizede-dogu-turkistan-protestosu-(1).jpgrizede-dogu-turkistan-protestosu-(2).jpgrizede-dogu-turkistan-protestosu-(3).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]