• 0

24 Ocak 2019, 16:38 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

SGK yapılandırması bozulanlar için süre uzatıldı

SGK yapılandırması bozulanlar için süre uzatıldı

SGK Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı SKG borçlarında yapılandırması bozulanlar için sürenin 28 Şubat'a kadar uzatıldığını belirti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rize Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa Bakırcı; "En son yapılandırılan ve vadesinde ödenemeyen prim borçlarının (Genel sağlık sigortası prim borçları dahil ) ödeme süresi 28 Şubat'a kadar uzatılmıştır SGK Prim Borçlarında Yapılandırması Bozulanlar İçin Süre Uzatıldı. Rize Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa BAKIRCI tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; 27.12.2018 Tarihli, 7159 Sayılı Kanunun 11 inci maddesi ile 7143 Sayılı Kanuna Geçici 2 nci madde eklenmiş olup, 28.122018 tarihli, 30639 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda, En son yapılandırılan ve vadesinde ödenemeyen prim borçlarının (Genel sağlık sigortası prim borçları dahil ) ödeme süresi 28 Şubat'a kadar uzatılmıştır. Yapılandırma fırsat ve avantajlarının devam ettirilebilmesi için, bu kapsamda olan ve vadesi geçirilmiş taksitlerin 28 Şubat'a kadar ödenmesi büyük önem arz etmektedir dedi. İl Müdürü BAKIRCI açıklamasının devamında; 7143 sayılı Kanuna göre Sosyal Güvelik Kurumuna olan sigorta prim borçlarını yapılandıran ancak süresinde ödeme yapmadığı için yapılandırması bozulanların haklarının, 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları halinde devam edeceğini duyurdu. 


Kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlattı. BAKIRCI, yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat'a kadar ödenebileceğini açıkladı. BAKIRCI, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonuna kadar ödenebileceğini aktardı. 


Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacağını belirten SGK İl Müdürü Mustafa BAKIRCI, "Yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerimiz, 'Borcu yoktur' belgesi alabilecek, istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler." ifadelerini kullandı. 7143 Sayılı Kanun yapılandırma avantajlarından yararlanılabilmesi için 28.12.2019 tarihine kadar taksit tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi gerekmekte olup, yapılandırma anlaşmalarının bozulduğu işverenlerimiz ödeme yapabilmeleri için yapılandırma anlaşmalarının ihya edilmesi amacıyla bağlı bulunduğu SGK İL/SGM lere müracaatı gerekmektedir. Dedi. 


Bağ-Kur'lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini anlatan BAKIRCI, hem Bağ-Kur'lu hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydetti. İşveren ve sigortalılarımızın bu avantaj ve fırsatı kaçırmamaları menfaatlerinde olacağını bildiren SGK İl Müdürü Mustafa BAKIRCI, 28 ŞUBAT ödemede son gün" dedi.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]