• 0

08 Aralık 2018, 09:47 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

Rize İl Genel Meclisinde Gündem: Turizm

Rize İl Genel Meclisinde Gündem: Turizm

Rize İl Genel Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantısında Rize ilinin turizmi masaya yatırıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Toplantıya İl Genel Meclisi Üyelerinin yanı sıra İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Salih Kurtuluş, Gazeteci Aytekin Kalender ile İl Özel İdaresi Encümen Müdürü Ahmet Yıldırım katıldı.

47571956_1216545678502025_3251361187341795328_n.jpg 

İl Genel Meclisince 2018 yılının turizm yılı olarak kabul edilmesi kapsamında konuşmacı olarak meclis toplantısına davet edilen Gazeteci Aytekin Kalender, basın ve sosyal medyanın Rize turizminde ki önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. 

Rize’nin alternatif turizm de çok önemli bir yerde olduğunu vurgulayan Kalender, “Eskiye nazaran artık ülkemizde tatile gidenlerin, yeni yerler keşfetmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli arttı. Bunun yanında dış ülkelerden ülkemize gelen turist sayısı da azalmıyor sürekli az da olsa artıyor. Günümüzde gezi severler güneş, deniz, kumdan farklı alternatifler aramaya başladığını görüyoruz. Her yıl aynı tatil planını yapmaktan sıkılan tatilcilere Rize olarak farklı bir seçenek sunuyoruz. Bu noktada Rize; dik yamaçlı vadileri, 4 bin rakıma ulaşan dağları, buzul golleri, yemyeşil yaylaları, tarihi kemer köprüleri, kaleleri, tarihi evleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm şehri. Bu güzellikleri anlatıp paylaşmamız gerekiyor.” dedi. 

‘AYDER KAYAK TESİSLERİ BU ŞEHRİN TURİZMDE KADERİDİR’

Şu an sadece yaz turizminde konuşulan bir bölge olduklarına değinen Kalender, “Yılda altı ay ile turizmi kalkındırmamız yeterli olmayacak. Geçen yıl ilimizi yaklaşık 1 milyon turist ziyaret etti. Sadece yaz aylarında altı ay eleman çalıştırıp tesisi kapatma noktasına taşıyan işletmeler ne kadar düzgün bir hizmet verebilir? Bu tartışılmalı ve turizmi 12 aya yaymamız gerekmektedir. Rize’de turizmi geliştirmemiz, yeni yapılan havalimanının 12 ay kullanımını yoğun bir şekilde sağlamak için kış turizmi şart. ‘Ayder Kayak Tesisleri’ni bu şehrin turizmde kaderi olarak görüyorum. Ayrıca Rize’yi ziyaret edenler sadece Ayder’i biliyor yoğunluk sadece Ayder’de. Son yıllarda yoğunluğun bir kısmı Çat vadisine kaymış durumda. Turizm alanlarımızı genişletmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

‘ŞEHRİMİZİ GELEN MİSAFİRLERE HAZIRLAMALIYIZ’

Turistin Rize’ye geldiğinde uğrayabileceği her yere bir çeki düzen verilmesi gerektiğini vurgulayan Kalender, “Şehrimizi gelen turistlere hazırlamalıyız. Şehir merkezinde ki trafik yolları ne yazık ki çok yeterli değil. Şehir trafiği yaz ayları gelen misafirlerle zaman zaman kilitleniyor. Şehrin otoban geçiş yolundan ki görünümü son derece kötü. Bir dış cephe yenileme çalışması yapılmalı. Şehrin giriş çıkışları düzenlenmeli. Gelen tur araçlarının güzergahı park yerleri belirlenmeli. Hizmet kalitesi, tesislerin yeterliliği gözden geçirilmeli. Alan rehberlerinin sayısı artırılmalı. Bunları yaptıktan sonra tanıtım sosyal medya kullanımını da doğru bir şekilde yapmalıyız ki hem ilimizde daha çok turist ağırlayıp hem de memnun ayırabilelim.” diye konuştu.  
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]