• 0

28 Kasım 2018, 16:39 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

300 Yıllık Tarihi Köprüye Yol Çalışması Zarar Verdi

300 Yıllık Tarihi Köprüye Yol Çalışması Zarar Verdi

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde gerçekleşen yol genişletme çalışmalarında, 300 yıllık tarihi kemer köprünün ayağından alınan hafriyat nedeniyle köprünün bir ucu boşta kaldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çayeli ilçe merkezi ile Kaptanpaşa köyü arasında 20 kilometrelik mesafede gerçekleşen yol genişletme çalışmasının bir kısmı Yeşiltepe köyünde bulunan ve 300 yıllık tarihi olan Kaptanpaşa kemer köprüsüne rastladı. Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak  tescili bulunan  kemer köprünün hemen önünde gerçekleşen genişletme çalışması neticesinde köprünün ayağının bulunduğu alandan, yolun yüksekliğini azaltmak için hafriyat alındı. Alınan hafriyat ise kemer köprünün girişini 1 buçuk metre civarında yukarıda bırakırken aynı zamanda köprünün tarihi dokusuna da zarar verdi.

cayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(2).jpg

Olaya tepki gösteren köy sakinlerinden Ahmet Okumuş köylerinin tarihi değerlerinin bir bir ellerinden alındığını dile getirerek "54 yaşındayım bu derede hatırladığım 4 tane köprü biliyorum. Buzuldere köprüsü vardı, köylere su getiren müteahhit üzerinden 60'a 60 boru hattını geçirdi üzerine betonlama yaptı ve köprü yıkıldı. Kimse tarihi değerlerimizi bu derede düşünmüyor ve korumuyor. Ne su değirmenleri kaldı, ne eski fırınlar, onları yıktılar. Su değirmenlerini yıktılar. Taş köprüleri yıktılar. Nereye kadar yani? Şimdide burada Kaptanpaşa taş köprüsünün ayağını bozdular. Bende yol yapılamsını işitiyorum ama tarihi eserlerin rant olarak yıkımına karşıyım" ifadelerini kullandı.

cayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(5).jpg

Köy sakinlerinden bir diğer vatandaş Muahmmet Aygün ise "Senoz vadisi olarak tarihi bir köprümüz var. Sellerin yıkamadığı köprüyü geldiler bugün pat-küt, pat-küt yıkacaklar. Yolda yapılacak tabi ama yol bile yapılacaksa benim tarihi köprüme zarar vermeden yapılması gerekir. Diğer köprü yapılırken bu köprünün ayağını kod aldılar. Şimdi soruyoruz diyorlar ki proje Ankara'dan geldi. Ankara'dan proje gelmez, sen bura projeni yaparsın, etüt çalışmanı yaparsın gönderirsin Ankara'ya onaylanır. Bekleyeceğiz burada daha kimseyi dokundurmayacağız" dedi.

Çayeli Kaymakamı Öztürk’ten tarihi kemer köprü açıklaması

Çayeli Kaymakamı Mehmet Öztürk, yol genişletme çalışmalarında 300 yıllık tarihi kemer köprünün zarar görmesinin ardından yaptığı açıklamada durumun takipçisi olacaklarını ve köprüde bir tehlikenin söz konusu olmadığını belirtti. 

Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  "Durumu öğrenir öğrenemez hemen Karayolları Şube Müdürü ve DSİ Şube Müdürü ile irtibata geçip köprünün bulunduğu yere gittik. Orada müdür beyden bilgi aldık. Kaptanpaşa-Senoz vadisinde karayolları yol bakım ve onarımı yapmaktadır. Tarihi köprünün bulunduğu yerde yolun dolgusu yapılacağı için yol çalışma esnasında köprünün uç kısmındaki taşların bir kısmında düşmeler meydana gelmiştir. Yolun seviyeyle köprünün ayağı hemen hemen aynı olacağı ve bağlantısının yapılacağından köprüde herhangi bir tehlikeli durum söz konusu değildir. Tarihi köprülerin bakım ve onarımı karayollarının sorumluluğunda bulunmaktadır ve daha önceden de köprünün sağlamlaştırmasını yapmıştır. Kaymakamlık olarak bizlerde herhangi bir olumsuz bir durum olmaması için durumun takipçisi olacağız kimse endişe etmesin.’’ 

mehmet-ozturk.jpgcayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(6).jpgcayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(4)-001.jpgcayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(3).jpg

cayelinde-300-yillik-tarihi-kemer-kopru-(7).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]