• 0

26 Kasım 2018, 19:03 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Otizmli Çocuklar Randevusuz Muayene Olabilecek

Otizmli Çocuklar Randevusuz Muayene Olabilecek

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yapılan çalışma doğrultusunda otizmli veya otizm şüphesi bulunan çocukların randevusuz muayene olabileceklerini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, otizmli veya otizm şüphesi bulunan çocukların randevu beklemeden iki haftada bir yarım gün olacak şekilde muayene olabileceklerini açıkladı.

Tepe, yaptığı açıklamada, “Otizmli çocukların erken teşhisi bu hastalığın tedavisinde en önemli faktördür. Çünkü çoğu kez çocuğun yaşı itibariyle içinde bulunacağı durum ve davranışlar net olarak ayrışmadığından bu hastalık gözden kaçabilmekte ve geç teşhis edilebilmektedir.” dedi.

Tepe, bu durumu önlemek için özellikle ilimizdeki tüm aile hekimi ve aile sağlığı elamanlarına  “Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı'' eğitimi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek tarafından verildiğini ve randevusuz muayenelerin ilkinin 16 Kasım'da yapıldığını kaydederek şöyle devam etti: “Ayrıca yine aynı uzman tarafından 27 Kasım 2018, 10 Aralık 2018 ve 24 Aralık 2018 tarihlerinde 08.30-12.00 saatlerini kapsayacak şekilde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Polikliniğine düzenli muayeneleri yapılacaktır. Bu sebeple çocuklarında otizm benzeri(konuşma geriliği, göz temasında kısıtlılık, sosyal etkileşimde kısıtlılık, tekrarlayıcı hareketler, ismiyle seslenince tepki vermeme v.b.) problemleri fark eden aileler mutlak suretlerde bu kliniğimizde veya aile hekimlerine başvurmaları çok önemlidir. Bu uygulama ilimizde sürekli devam edecektir.”

Tepe, “Bu süreçte aile hekimlerimizden nüfusuna kayıtlı 18-36 aylık tüm çocuklarının bir kereye mahsus taramalarının yapılması ve otizm tanısı bulunan çocukların periyodik olarak takiplerin yapılması istenilmiştir.” diye konuştu.
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]